Wrz 03

Stonehenge, w magicznym kamiennym kręgu

by in Wielka Brytania

Stonehenge to kamienny krąg którego powstanie datowane jest na około 3100 lat przed narodzeniem Chrystusa. W okół niego rozpościerają się łąki pokryte wałami i kurhanami. Jaki był cel budowy i do czego służył krąg? Tego możemy się tylko domyślać.

Stonehenge

Stonehenge

Do Stonehenge wybraliśmy się w ciepły, sierpniowy dzień. Bezchmurne niebo i praktycznie zerowe szanse na pogorszenie pogody sprawiły, że ten wolny od pracy dzień ruszył w drogę całe masy. I tak głodni przestrzeni i wiatru we włosach, zamiast uwolnić się od miejskiego zgiełku zostaliśmy kolejnym ogniwem wolno pełznącego w kierunku wolności korku. Nie zrażeni opóźnieniem, ani wiejącym z nawiewów żarem zmierzaliśmy w obranym wcześniej kierunku. Na miejsce dotarliśmy zaraz po południu. Już z drogi widzieliśmy krąg i zbudowaną wokół niego infrastrukturę. Duży parking, toalety, budki z lodami, przekąskami i dziesiątki ludzi obsługujących obiekt. Turyści dopisali równie owocnie, parking ledwo mieścił chętnych a kolejka do kasy biletowej miała jakieś pięćdziesiąt metrów. I pomyśleć, że wszystko przez kamienne pozostałości sprzed kilku tysięcy lat. Tak, pozostałości, bo jak się później dowiedzieliśmy, częścią kamieni wykładano drogi, a na początku poprzedniego stulecia turyści mogli na miejscu wypożyczać małe młoteczki, żeby odłupać sobie kawałek budowli. W tej chwili wszystko można oglądać z odległości około dwudziestu metrów. Przed wejściem na obiekt, zaraz po kupieniu biletów można zaopatrzyć się w małe radyjko z nagraną historią Stonhenge, z legendami i faktami na temat jego budowy.

Stonehenge

Stonehenge jest prawdopodobnie najważniejszym prehistorycznym monumentem w Wielkiej Brytanii. Wzbudzał zainteresowanie już przed wiekami i w dalszym ciągu stanowi ponadczasowy pomnik ludzi zaangażowanych w jego powstanie. Jego budowa została ukończona około 3500 lat temu, jednak pierwsze kamienie mogły być ustawione nawet 5000 lat temu.

Do budowy kręgu Stonehenge użyto około 82 kamieni z niebieskiej skały (blue stone) występującej w górach Preseli w południowo zachodniej Walii. Niektóre spośród kamieni, które przebyły drogę około 380 kilometrów ważyły nawet 4 tony. Kolejny etap budowy przyniósł jeszcze większe wyzwanie, z oddalonej od Stonhenge o około 40 kilometrów Marlborough Downs przetransportowano niemal 50 tonowe kamienie. Tym razem, ze względu na wagę droga wodna nie wchodziła w grę. Współczesne badania wykazały, że przy transporcie jednego takiego głazu musiało pracować 500 ludzi ciągnących skórzanymi linami sanie na których leżał kamień. Dodatkowa setka ludzi podkładała kolejne belki po których toczyły się sanie.

Teorie na temat celu powstania budowli są różne, od kalendarza wyznaczającego miesiące, pory roku i lata, poprzez miejsc obserwacji kosmosu, planet aż po lądowisko dla kosmitów:)

Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznnymi.

Cena za parking przy Stonehenge to 3 funty, które są odliczane od ceny biletu przy wejściu na teren kręgu.

Cena wejściówki do 8funtów za dorosłą osobę

Dodatkowych informacji można poszukać na oficjalnej stronie Stonhenge

IMG_6032

IMG_6033

IMG_6036

IMG_6035

Tags: ,

Leave a Reply