Sty 09

Opactwo Westminster

by in Londyn

Opactwo Westminster lub inaczej Westminster Abbey pełni rolę czynnego kościoła, atrakcji turystycznej, a co najważniejsze jest miejscem ważnych wydażeń dla panującej w Wielkiej Brytanii rodziny królewskiej. To tutaj odbywają się koronacje, śluby i uroczystości pogrzebowe.

Opactwo Westminster

Opactwo Westminster

Godziny otwarcia

Opactwo otwarte jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek w godzinach 9.30 – 16.30 (ostatnie wejście 15.30)

Środa w godzinach 9.30 – 19.00 (ostatnie wejście 18.00)

Sobota 9.30 – 14.30 ( ostatnie wejście 13.30)

w Niedzielę opactwo nie jest dostępne dla turystów.

Opłaty za wejście

  • Dorośli  £16.00
  • Bilety ulgowe £13.00 (dla studentów powyżej 18 roku życia (z ważną legitymacją studencką) oraz osoby powyżej 60 roku życia)
  • Dzieci w wieku szkolnym (11 – 18 lat) £6
  • Dzieci poniżej 11 roku życia mogą wejść za darmo z towarzyszącą osobą dorosłą (posiadającą ważny bilet wstępu)
  • Bilet rodzinny £32.00 (2 dorosłych, 1 dziecko)£38.00 (2 dorosłych, 2 dzieci) + £6 za każde następne dziecko
  • Pierwsze dziecko (które obowiązuje opłata) z dwójką rodziców wchodzi za darmo

 

Istnieje możliwość skorzystania z oferty 2 za 1. W przypadku parzystej liczby zwiedzających;) wystarczy w pobliskie stacji kolejowej kupić bilet, koniecznie na linie kolejowe First Capital oraz mieć przy sobie ulotkę. Więcej informacji na ten temat tutaj Najciekawsze atrakcje Londynu ze zniżką

Każdy wchodzący może za darmo skorzystać z przewodnika, który w formie telefonu można pobrać od pracownika przy stoisku znajdującym się blisko wejścia. Należy poprosić o przewodnik w języku polski. W otrzymanym telefonie aby wysłuchać ciekawych informacji lub oglądnąć krótkie filmiki wystarczy zgodnie z instrukcją wciskać kolejne przyciski przy odpowiednich numerach ekspozycji . Całość zwiedzania to od około godziny do półtora. Do najciekawszych moim zdaniem eksponatów należy tron który od wieków służy rodzinie królewskiej podczas koronacji kolejnych monarchów.

Niestety w opactwie obowiązuje zakaz robienia zdjęć oraz kręcenia filmów.

Na oficjalnej stronie opactwa możemy znaleźć informacje w jezyku polskim.

Westminster

Opactwo Westminster jest czynnym kościołem z codziennym cyklem modlitw i nabożeństw. Jego wysoko wznoszące się sklepienia symbolizują niewyobrażalną wielkość Boga. Chrześcijanie wierzą, że Bóg jest częścią naszego życia zarówno doczesnego jak i pośmiertnego. Jak wiele innych wielkich kościołów, Opactwo jest zbudowane na planie krzyża, nawiązując do śmierci Jezusa, źródła nowego życia dla wszystkich, którzy w Niego wierzą.

Po wschodniej stronie przepierzenia znajduje się chór. Codzienne nabożeństwa śpiewane są odprawiane tutaj od wieków, na cześć i chwałę Boga. Ołtarze są miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze akty nabożeństw chrześcijańskich: Eucharystia, Komunia Święta i Msza Święta. W czasie nabożeństwa dziękczynnego na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa, wierni łączą się z Nim poprzez sakrament chleba i wina.

WestminsterGrobowce i pomniki mówią o ludzkiej godności i osiągnięciach oraz o chrześcijańskiej wierze w życie po śmierci.

Opactwo Westminster zostało założone w X wieku. Wówczas większość Chrześcijan w Europie uznawała władzę kościoła rzymsko-katolickiego i papieża. W XVI wieku reformacja przyniosła wiele zmian w strukturze i obrzędach religijnych w kościołach Europy. Kościół Anglii uniezależnił się od Rzymu. Zachowując wiele z jego tradycji, wprowadził własne charakterystyczne formy obrzędów religijnych, nabożeństwa w języku angielskim zamiast łaciny oraz przyjął Pismo Święte i tradycję za podstawę wiary.

Tags: , , , , , , , , , ,

One Response to “Opactwo Westminster”

  1. From