Gru 22

Maroko

by in Maroko

 

Kilka informacji i wrażeń po powrocie z Maroka

 

Maroko

Maroko

Informacje turystyczne

Maroko jak każdy wie leży w Afryce, więc pomimo że podawane tam jedzenie to zazwyczaj kuchnia francuska, trzeba pamiętać, że odmienna od naszej flora bakteryjna może zwrócić na nas klątwe faraona tak dobrze znaną niektórym z Egiptu. Ja jednak nie miałem żadnych dodatkowych atrakcji.

Waluta

1MAD czyli jeden Dihram.
Średni przelicznik to ok 3mad za 1zł, 11mad za 1eur, 6-7mad za dolara.

Wszystko zależy od miejsca gdzie wymienia się walutę, aktualnego kursu itp. W kantorach zazwyczaj można dostac paragon za wymienioną walutę. Warto jednak przeliczyć czy dostaliśmy wystarczającą ilość gotówki.

Dobrze mieć ze sobą kartę płatniczą i wybierać pieniądze w bankomatach, które często możemy znaleźć w hotelach.

Transport

Do wyboru mamy autobusy, wynajem busa w lokalnych biurach podróży, taksówki miejskie i międzymiastowe, wypożyczenie auta lub wycieczki organizowane z biura podróży z którym przylecieliśmy do Maroka.

Postaram się wypisać plusy i minusy każdego środka transportu

Autobusy – stała niska cena, nie zatrzymaują się przy atrakcjach turystycznych,

Bus z biura podróży – zniżki w zależności od ilości osbób, możliwość targowania ceny, kierowca: zatrzymuje się przy atrakcjach turystycznych, targuje się za nas w przydrożnych sklepach, liczy na napiwek:), lokalne biura podróży zazwyczaj zapewniają przewodnika który oprowadza i opowiada o mieście do którego się wybieramy (j. francuski i angielski) prowadzi nas również do restauracji i sklepów przez które zapewne jest opłacany, warto więc zaznaczyć, że nie obchodzą Cię zakupy, jeśli tak właśnie jest.

taksówki – dosyć tanie do podróżowania, można targować cenę

wypożyczeni auta – cena w zależności od miejsca, szczerze jednak odradzam, ruch uliczny w marokańskich miastach to dla mnie magia. Jeśli jesteś przyzwyczajony do ruchu sterowanego sygnalizacją świetlną i ogólnie przyjętymi zasadami ruchu drogowego to WYNAJMIJ TAKSÓWKę lub BUSA!

Wycieczki z biura podróży – polski przewodnik, meeega drogie w porónaniu z lokalnym biuram (średnio 2-3 razy droższe)

Jedzenie i picie

Owoce to zupełnie co innego niż u nas, banany mniejsze, słodsze i o niebo smaczniejsze. Napoje ze zmiksowanych owoców z mlekiem i orzechami w cenie ok. 15MAD to niebo w gębie.
Z mojego doświadczenia jedzenie w restauracjach to droższa i mniej smaczna opcja. Jadłem w małych restauracyjkach gdzie burger z piersią z kurczaka podawany był w towarzystwie frytek i sałatki za kilkanaście madów. Warto też wybrać się do dzielnicy portowej gdzie można zakosztować świerzych owoców morza w dosyć przystępnej cenie (100-150MAD) w zależności od wyboru.

Jeżeli chodzi o alkohole to warto zaopatrzyć się na strefie bezcłowej w Polsce, w Maroku alkohol można kupić tylko w niektórych większych sklepach lub restauracjach.

Zachowanie

Sprzedawcy mówią chyba w każdym języku świata, a już napewno w każdym który przywiozą im turyści. Do tego szybko rozpoznają w jakim języku mówisz i się z Tobą przywitają.

Żeby kupić coś za bezcen, trzeba się ostro targować, bez skrupułów, wychodzić ze sklepu, wracać, żartować, być niezdecydowanym, żeby na końcu kupić. Jeśli podasz swoją ostateczną cenę i sprzedawca się zgodzi a Ty nie kupisz towaru, możesz być pewny, że się obrazi:).

Nie warto wychodzić poza ulice turystyczne po zmroku, nie będę się wdawał w szczegóły. Poprostu nie warto..

Tubylcy są z reguły przyjaźni, bo każdy turysta to dla nich potencjalny zarobek. Nie lubią jednak być fotografowani, nagrywani no chyba, że za pieniądze.

Komunikacja  (telefon + internet)

WiFi w hotelach, drogie połączenia komórkowe, chyba 10zł minuta do polski lub 1,70zł sms

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply