Paź 27

Tydzień w San Francisco

by in Stany

San Francisco, miasto położone w słonecznej Kalifornii, jednak nie do końca ciepłe jak cały stan, raczej chłodne, wietrzne i mgliste.

W San Francisco spędziłem cały tydzień, i uważam, że jest to jedno z tych miast które trzeba odwiedzić jadąc do USA, choćby ze względu na sam fakt położenia miasta, jego zabytków i atrakcji turystycznych.

San Francisco - Golden Gate Bridge

San Francisco – Golden Gate Bridge

Położenie:
Miasto znajduje się na zachodnim wybrzeżu USA (California) nad Oceanem Spokojnym. Zbudowano je na ponad 50 niewielkich wzniesieniach od których biorą swoją nazwę niektóre dzielnice (Russian Hill, Nob Hill)

Informacje turystyczne:
Mapy miasta i informatory turystyczne z pełną rozpiską zabytków i wszelkich dostępnych atrakcji możemy znaleźć przy niemal każdej ulicy. Zazwyczaj umieszczone są w skrzynkach na gazety. Darmowe, dobrze przygotowane i praktycznie ogólno dostępne.
Pod tym względem miasto jest naprawdę bardzo dobrze przygotowane.

Waluta:
Oczywiście Dolar amerykański
Bankomaty można spotkać na każdym kroku, często przelicznik z bankomatu jest lepszy niż wymiana pieniędzy w polskim kantorze.
Akceptowane są niemal wszystkie karty płatnicze i kredytowe, najpewniejsze są jednak jak zawsze Visa i Mastercard.

IMG_0230Transport:
Dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego: autobusy, trolejbusy oraz kolejka podmiejska (MUNI). Na przystankach zazwyczaj jest wyświetlacz z informacją za ile minut przyjedzie następny autobus.
Bilety jednorazowe są ważne przez 2godziny ( jeżeli kierowca nie wyda Ci biletu, trzeba zapytać o transfer ticket na którym jest zaznaczona godzina do której może być użytkowany, ważne jest aby wsiadając do autobusu bilet był aktualny:)
San Francisco International Airport – lotnisko znajduje się w odległości 21 kilometrów od centrum do którego można dojechać pociągiem
Jak w każdym mieście w stanach opcją jest również taksówka ale to nie dla biednego turysty:)

Jedzenie i picie:
Będąc w SF przez tydzień nie spotkałem zbyt dużej ilości sieciowych fast-foodów, to było dla mnie nie do uwierzenia. Ceny żywności, jak zresztą wszystkiego w SF są wysokie, chyba że zna się lokalne małe knajpki które za przyzwoitą cenę pozwolą zjeść coś dobrego (np King of Thai na Grant Avenue 1268 skrzyżowanie z Columbus Ave gdzie za 5$ można zjeść kawał dobrego tajskiego jedzenia)
Można też znaleźć hostel lub hotel z wyżywieniem w cenie albo chociaż ze śniadaniem.

IMG_0070Zachowanie
Ludzie są przyjaźni, ale nie radzę zapuszczać się w dzielnice oddalone od centrum. Chwila nieuwagi i można spotkać narkomanów, bezdomnych, prostytutki stojące na rogach chodników, transwestytów i wszelkie inne kombinacje.
Światowa stolica gejów, lesbijek, miasto przyjazne każdemu kto w innych częściach świata może czuć się wyobcowany, akceptuje każdego i dla każdego znajdzie miejsce.

Zakwaterowanie
Spora liczba hosteli, hoteli i prężnie działająca grupa Couchsurfingowców spotykających się co tydzień w czwartki w którymś z pubów (Cafe Royale, King of Thai). Można tam wtedy znaleźć hosta, pogadać, pośmiać się ogólnie polecam każdemu.

Hostele
Rezerwację lepiej zrobić kilka dni wcześniej, na ostatnią chwilę raczej nic nie znajdziemy, przynajmniej w sezonie letnim.

http://www.greentortoise.com/
http://www.sanfranciscohostel.org/
http://www.hostels.com/san-francisco/usa?source=hostelscomother&gclid=CI7H_KKpxKcCFZgA3godJUqnEA

Hotele
Większość jest po prostu droga, jedyną opcją są hotele wynajmowane na tygodnie, osobiście polecam hotel The Monroe (1870 Sacramento Street, San Francisco, CA, Stany Zjednoczone +1 415-474-6200) w którym mieszkałem przez tydzień. Cena 275$/tydzień za osobę w dwuosobowym pokoju, niewątpliwym atutem tego miejsca jest wliczone w cenę śniadanie i obiadokolacja na którym można jeść do woli wybierając z kilku opcji, można też zamówić sobie wszystkie opcje serwowane tego dnia.
Dla porównania doba w innym hotelu to około 100$ bez wyżywienia.

UWAGA Hotel LIGURIA który rzekomo znajduje sie przy ulicy Columbus AVE to oszustwo, lepiej nie korzystać, sam o mało co nie wpakowałem siebie i mojej dziewczyny na minę próbując wynająć tam pokój. http://therelosource.com/liguria

Rozrywka
Długo by wymieniać:) Wypiszę te najważniejsze bo wszystkiego po prostu nie sposób ogarnąć
-Golden Gate Bridge- słynny czerwony most
-Golden Gate Park- świetny park w którym można spędzić słoneczną niedzielę, a przy nim Ocean Beach z okropnie zimną oceaniczną wodą
-Alcatraz – wejściówki trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zazwyczaj przez internet, na miejscu można kupić tylko wejścia z wycieczkami, oczywiście odpowiednio droższe
-Lombard Street w dzielnicy Russian Hill – jedna z ciekawszych, nabardziej pokręcona ulica
-China town
-Japan Town
-Little Italy
-Coit Tower – wieża ufundowana przez córkę Hitchcocka – Lillie Hitchcock Coit zakochaną w mieście SF
-Cable Cars – czyli zabytkowe trolejbusy
-Embarcadero plac w dzielnicy biznesowej SF
-Yerba Buena Garden- miejsce wydarzeń kulturalnych w pobliżu uniwerka
-Fort Mason – stary fort wojskowy na brzegu morza
-Fisherman’s Wharf – dzielnica portowa z knajpkami
-Pier 39 – miejsce w porcie przygotowane dla wylegujących się na słońcu lwów morskich
-Market street – jedna z ważniejszych ulic SF z tąd ruszają Cable Cars w stronę wybrzeża
-Nob Hill – dzielnica starych, pięknie odremontowanych, nowobogackich domów
-Castro – kolorowa, część miasta z kultowym teatrem

i pewnie wiele innych, jak sobie coś jeszcze przypomnę to dopiszę, chyba, że macie własne propozycje

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply