Paź 22

USA poradnik biednego turysty;)

by in Stany

Ogólne zasady które wypisałem na podstawie własnych doświadczeń w trakcie prawie czteromiesięcznego pobytu w USA

1. wyjeżdżając do USA trzeba zabrać ze sobą kartę kredytową lub debetową (z możliwością płacenia przez internet)

2. Karty akceptowane przez bankomaty, restauracje, sklepy to na pewno Visa i Mastercard. Maestro nie zawsze.

3. Przy wynajęciu auta należy mieć na karcie depozyt blokowany przez firmę na 3-5 dni roboczych. Przy wynajmie na 1dzień kartą kredytową depozyt to ok. 250$ wraz z ceną wynajmu, z kartą debetową to ok 400$ (koszt wynajmu + depozyt).

4. Sposoby uzyskania karty kredytowej w USA.
a. kartę można kupić w sklepie np. CVS (coś jak nasze Rossmany), jednak od razu trzeba wpłacić tam ilość pieniędzy jaką się chce wykorzystać (np na zakup bilety itp) ponieważ na kolejne doładowanie wydaje się 5$ na kupon. Doładować konto można jedynie na imienną kartę na którą czeka się jakieś dwa tygodnie. Ogólnie nie polecam tego typu kart kredytowych, ponieważ mogą wystąpić problemy z zarezerwowaniem nią biletów lotniczych, a na kartę imienną można się nie doczekać, lub może być przysłana z błędami i nie wykorzystamy jej wcale. Mi pomimo problemów udało się wykorzystać pieniądze zamrożone na tego typu karcie robiąc zakupy w supermarketach i na e-bayu.
b. sposób drugi to udanie się do banku (osobiście polecam Bank of America ze względu na dużą ilość oddziałów w całym kraju i moje osobiste, pozytywne odczucia) otwarcie konta i uzyskanie karty kredytowej tego samego dnia. Dla studentów konta zazwyczaj prowadzone są za darmo, dla pozostałych darmowy jest chyba tylko pierwszy miesiąc potem ok 8$ miesięcznej opłaty. Na pierwszej karcie nie ma naszych danych, na kartę imienną trzeba poczekać ok dwa tygodnie. Jednak obie sprawdzają się jednakowo. Konto można zamknąć w każdym oddziale banku w całych stanach i trwa to kilka minut.

Wynajem auta

5.Im wcześniej zarezerwujemy sobie auto tym taniej zapłacimy, taka jest ogólna zasada dotycząca wynajmu auta, zakupu biletów lotniczych czy rezerwacji miejsc hotelowych. Poznałem ludzi którzy auto zarezerwowali z Polski, z pełnym ubezpieczeniem i możliwością odbierania auta w różnych stanach USA, zapłacili naprawdę o wiele mniej niż przy rezerwacji na miejscu. (Przy okazji gorące jak piaski Las Vegas pozdrowienia dla G. i M.)

6. Jest taka zasada, że jeżeli została dokonana rezerwacja a na miejscu w wypożyczalni nie ma auta o takim standardzie jak chcieliśmy, firma ma obowiązek dać auto o klasę wyższe. Warto wiedzieć, bo często proponują w zamian niewielką zniżkę.

7. Auto najlepiej wypożyczać i oddawać w tym samym miejscu, inaczej naliczana jest dodatkowa opłata, jej wysokość zależy od firmy (zazwyczaj ponad 200$)

8. Warto aby kierowca miał powyżej 25lat inaczej jest traktowany jako potencjalny sprawca wypadku i naliczana jest mu dodatkowa opłata za każdy dzień użytkowania auta.

9. Ubezpieczenie auta, każda rysa, wgniecenie, uszkodzenie, bez ubezpieczenia będzie nas słono kosztować

10. Przed wypożyczeniem auta warto sprawdzić czy nie ma dodatkowych opłat za przekroczenie granicy stanu lub dziennego limitu kilometrów bo można się potem niemile zaskoczyć

11. Strony internetowe przez które można rezerwować auta zazwyczaj pobierają opłatę. W najbliższym czasie postaram się wyszukać kilka takich które żyją tylko z reklam.

12. Centralny zamek to nie standard jak w niemal wszystkich europejskich autach. W najniższym segmencie aut to raczej rzadkość

Zakupy

13. Najtańsze sklepy spożywcze to: Wallmart, Kmart, Food4less, 99cents, One$shops jeśli ich nie ma w mieście to w ostateczności można się żywić w CVS

14. Refund Policy – czyli możliwość zwracania wszelkiego rodzaju zakupów, bez względu na to czy się czegoś używało czy nie. W każdym sklepie sieciowym jest taka możliwość, w zależności od sklepu i rodzaju artykułów długość refund policy jest różna. Zazwyczaj jednak na paragonie napisana jest data ostatecznego terminu zwrotu a w sklepie nawet nikt nie oczekuje wyjaśnień dlaczego się oddaje. Zawsze można użyć magicznych słów I’m not satisfied Uśmiech i wszystko na temat. W ten sposób można sporo zaoszczędzić. (Ja w ten sposób pożyczyłem laptopa, nawigację GPS, ekspres do kawy i parę innych rzeczy, znam jednak ludzi którzy po prawie miesiącu chodzenia w butach po prostu wymienili je na nowe:).

14. ROSS – dress for less, TK-Maxx, w Nowym Yorku oczywiście 21Century Shopping center to sklepy gdzie można kupić markowe ciuchy za małą cenę, a w okresie wyprzedażowym właściwie większość sklepów oferuje duże przeceny na ciuchy. Galerie handlowe są właściwie wszędzie.

15. Fastfoody – praktycznie każdy fastfood ma w ofercie „Value menu” czyli zazwyczaj jednodolarowe menu, można tam skosztować  hamburgerów sałatek, deserów, wszystko za 1$. Osobiście polecam Wendy’s którego nie ma jeszcze w Polsce i tradycyjne McDonalds który jest najtańszy i ma ten sam poziom na całym świecie (mój zestaw to standardowy cheesburger i side salad z sosem „Ranch”), często można napotkać promocję typu: kupujesz jeden kubek napoju i napełniasz go ile razy chcesz. Oczywiście są miasta w których ceny są wyższe (Nowy Jork).
Podróżowanie autobusem
16. Ze względu na duże odległości między miastami podróżowanie autobusem łączy się z przesiadkami, i ogólnym długim czasem podróżowania. Osobiście korzystałem z sieci Greyhound.

17. Kupowanie biletów może być tańsze jeżeli kupuje się co najmniej dwa bilety, zazwyczaj zniżka sięga nawet 50% ceny drugiego biletu więc zaoszczędzić możemy całkiem sporo.

18. Bilety warto kupować co najmniej dzień wcześniej, a na dworzec autobusowy przyjść około godziny lub nawet dwóch wcześniej, gdyż często jest tak, że wsiada tylko tyle osób ile jest wolnych miejsc, reszta czeka na następny kurs.

19. Po przyjściu na dworzec trzeba sprawdzić które drzwi prowadzą do naszego autobusu i przed nimi ustawić bagaż, w ten sposób zapewniamy sobie miejsce w kolejce do autobusu i zwiększamy prawdopodobieństwo, że jeszcze tego samego dnia wyruszymy w dalszą podróż. Kolejka bagażowa będzie szybko przyrastać wraz ze zbliżającym się odjazdem a my będziemy mieli zapewnione miejsce siedzące.

powodzenia

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 komentarze to “USA poradnik biednego turysty;)”

  1. From