Paź 21

summer camp USA

by in Stany

podróż do USA, summer camp

pierwsza możliwość taniej podroży za niewielki koszt będzie (studencki) wyjazd do USA. Niemożliwym jest wyjazd za ocean bez jakiejkolwiek gotówki, ale można jej wydawanie ograniczyć do minimum i tym chciałbym się zając przede wszystkim.

Jako przykład chciałbym przytoczyć mój własny wyjazd, doświadczania oraz to czego dowiedziałem się od ludzi już na miejscu.

Może trochę o moim wyjeździe.
Podróż do stanów jak dla wielu była moim marzeniem które wydawało się nie do spełnienia. I kto by pomyślał, że spełni się jeszcze na studiach. Nie było łatwo, bo wymagało ode mnie wypełnienia sporej ilości dokumentów, załatwienia wizy, wizyt w konsulacie i spotkań z przedstawicielem firmy która pilotowała mój wyjazd . Ale udało się i nie żałuję,  jak dotąd były  to najlepsze wakacje mojego życia.

Ale od początku.
aby wyjechać skorzystałem z firmy zatrudniającej studentów z Polski do pracy w stanach. Firmy takie mają zazwyczaj trzy różne oferty: Zaczynając od najtańszej i najpewniejszej a kończąc na najdroższej i
wymagającej największego zaangażowania, szczęścia i umiejętności

1. praca na campie,
2. work and travel
3. independent.

Ja wybrałem pierwszą opcję. Zaznaczę jednak, że spotkałem w stanach osoby które korzystały ze wszystkich opcji i ich wrażenie postaram się też wpleść w moją opowieść:)

Camp counselors czyli program w którym ludzie ( zazwyczaj studenci ) z całego świata zjeżdżają się na camp w stanach, gdzieś pośrodku niczego, żeby zająć się dzieciakami i być do ich dyspozycji przez około 9tygodni.

Istnieją 3 drogi zdobycia pracy na campie:

1. pojechać na targi pracy i bezpośrednio rozmawiać z pracodawcą
2. Wysyłać CV i czekać na odpowiedź pracodawcy
3. czekać aż firma pośrednicząca znajdzie nam pracodawcę

Ja wybrałem pierwszą opcję, najlepszą dla tych którzy chcą mieć wpływ na to gdzie będą pracować, kiedy chcą zacząć i skończyć pracę lub chcą jechać ze znajomym, dziewczyną, chłopakiem itp.

Pozostałe opcje nie zapewnią takiego komfortu, mój kolega który korzystał z 3 opcji dostał informację o wylocie dzień przed wylotem.

Proces rekrutacji:

1. Wypełnianie dużej ilości dokumentów dotyczących swojego życia, umiejętności, zainteresowań, dokładne informacje, dużo tabelek, eseje wszystko online przez stronę pośrednika (wszystko w język angielskim).
2. Spotkanie informacyjne z regionalnym przedstawicielem.
3. Spotkanie z regionalnym przedstawicielem, omawianie podania, rozmowa sprawdzająca umiejętności językowe itp.
4. Dokumenty wizowe i wyjazd do konsulatu (99% osób dostaje wizę, pozostały 1% to osoby które nie potrafią ani słowa w języku angielskim raczej wcześniej weryfikowane przez przedstawicieli firmy)
5. Spotkanie informacyjne przed wyjazdowe z dyrektorem polskiego oddziału firmy pośredniczącej.
6. Lot do USA

Opcje do wyboru
-miejsce wylotu
-kupno biletu (samodzielnie, przez firmę pośredniczącą)
-wybór miejsca pracy, funkcji

Warunki finansowe
-ok 1290$ za całą pracę na campie (w opcji kiedy firma kupi Ci bilety lotnicze, przy samodzielnym zakupie bilety zarobek to ok 1800$)
-ok 40$ za każdy dzień pracy po zakończeniu campu (postcamp)
Koszty
Wiza – ok 450zł w zależności od kursu dolara
ok 1200-1800zł w zależności od formy pośredniczącej, opcji zakupu biletu

informacje aktualne na rok 2010 do teraz mogły się zmienić warunki finansowe, chociaż nie chce mi się w to wierzyć:)

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply