Paź 19

Biedny turysta w Oslo :) opis wycieczki

by in Norwegia

Data
03.02.2011 – 05.02.2011

Miejsce
Wrocław – Oslo

Nocleg
Couchsurfing

Całkowity koszt
bilety w obie strony: 98zl/osoba – ze wszystkimi opłatami, tylko bagaż podręczny
bilet autobuswy Rygge – Oslo: 140NOK
bilet kolejowy Oslo – Rygge: 108NOK
0,5 litra Żubrówki w sklepie bezcłowym: 16zl ( prezent dla naszej Host, w Norwegii alkohol jest bardzo drogi więc
warto zaopatrzyć się wcześniej)
Krówki z Wawela: 4zł (prezent dla naszej Host;)

Wylot z Wrocławia – Czwartek godzina 14.40

przylot na lotnisko Oslo Rygge ok. godziny 15

Na lotnisku w Rygge sprawa jest już prosta można wybrac dwa środki transportu do Oslo: pociągiem lub autobusem

pociągiem (NSB) – z pod lotniska 35minut po każdej pełnej godzinie odjeżdżają darmowe autobusy (shuttle bus) na stację kolejową. Samoloty, autobusy i pociągi są dograne na tyle dobrze, że zawsze jest czas zeby zdążyć na poszczególne etapy podróży. W pociągu obowiązuje zniżka studencka „na słowo” legitymacja nie jest wymagana, konduktor sprzedaje bilety studenckie w cenie 108 koron norweskich. czas trwania podróży 7minut autobus, ok 40minut pociąg

autobusem – z pod lotniska 45minut po każdej pełnej godzinie odjeżdżają autobusy do Oslo Sentralstasjon, koszt biletu studenckiego (nie trzeba legitymacji) to 140koron w jedną stronę a 190 w dwie. Bilet trzeba kupić za gotówkę, bankomaty można znaleźć na lotnisku. Czas trwania podróży to ok 1godzina 20minut

Pociągi (tylko NSB – inne moga nas zawieźć na pozostałe lotniska!!) powrotne na lotnisko opuszczają dworzec centralny Oslo o pełnych godzinach z peronu nr 19, nazwa pociągu Halden.
(Dane z dnia 05.02.2011)

Przyjazd na Oslo Sentralstasjon to godzina 18.00 (wszystko odbywa się punktualnie niemal co do minuty)

Zarówno dworzec centralny kolejowy jak i autobusowy znajdują się w centrum Oslo. Zaraz przy wyjściu z dworców znajduje się wysoki budynek, podświetlany na czerwono z zegarem na szczycie wieży, jest to informacja turystyczna a w środku możemy dostać darmowe mapy i zasięgnąć informacji. Zaraz obok na placu jest pomnik tygrysa a na wprost rozciąga się długi deptak. Jest to główna ulica Oslo – Karl Johans gate wzdłuż której można znaleźć sklepy, pamiątki a także część zabytkowych ciekawych miejsc. Na samym końcu Karl Johans gate położony jest pałac królewski.

Dzień 1. Czwartek

Do centralnego Oslo przyjeżdżamy około godziny 18. Zaraz koło dworca autobusowego wyrasta wielki Radisson Hotel który może posłużyć za punkt orientacyjny, pamiętać jednak trzeba, że w Oslo są dwa Radissony a tylko jeden przy dworcach. Uwagę zwraca liczna grupa narkomanów (raczej nieszkodliwych) stojących przed budynkami komunikacji miejskiej. Szybko można dostrzec punkt informacyjny świecący się na czerwono i spory pomnik dzikiego kota, a na wprost Karl Johans gate.

Przechodzimy wzdłuż Karl Johans gate aż do samego Pałacu królewskiego, pod uniwersytetem spotykamy naszą Host i udajemy się prosto do niej

Dzień 2. Piątek

Kolejność zwiedzania
Frognerparken – park z dużą ilością ciekawych rzeźb i widokiem na skocznie Holmenkolen. z tamtąd udajemy się do
Aker brygge – dzielnicy portowej z dużą ilością kafejek, restauracji oraz luksusowych jachtów i motorówek; z tamtąd odchodzą również promy na okoliczne wyspy. Zaraz niedaleko znajdują się również:
Centrum Nobla (Nobel Peace Center) – wejściówka dla dorosłych do 80koron
Ratusz (Radhuset) można wejść do środka za darmo, w środku naprawdę ciekawe malowidła ścienne, warto zaglądnąć
choćby na chwilę
Twierdza Akershus (Akershus festing) Twierdza, zamek królewski
Opera (Operahuset) ciekawy budynek z białego marmuru, za darmo można wejść do środka i na dach z którego rozciąga się panorama Oslo
Katedra (Oslo Domkirken)
Pałac królewski – aktualny adres Króla Norwegii

Dzień 3. Sobota

Parlament – w soboty w okreslonych godzinach można wejść do parlamentu za darmo. Punktualnie O 10.00, 11.30 i 13.00 zaczynają się prowadzone przez przewodnika wycieczki. Pod drzwi parlamentu należy jednak przyjść co najmniej 15 minut (polecam być ok 30minut) przed rozpoczęciem gdyż ilość uczestników ograniczona jest do 30 a drzwi otwierane są kilka minut wcześniej. Przewodnik mówi w języku angielskim.

powrót do domu
godzina 15.00 pociągiem z peronu nr 19

godzina 21.00 lądowanie we Wrocławiu

Inne możliwości i miejsca które można zobaczyć:
Muzeum Muncha
Skocznia Holmenkolen

i pewnie wiele innych…

Bagaż podręczny
Warto spakować trochę jedzenia, nam udało się przewieźć kabanosy, salami, pasztety, chleb; życie i żywność w Norwegii jest nieporównywalnie droższe do naszego, herbata w McDonaldzie kosztuje ok 8zl a McDouble prawie 50zl. Najtańsze są podstawowe cheesburgery które kosztują ok 5zl na wynos. Co ciekawe ceny w sklepach odzieżowych są prawie jak u nas:)

Na każdym lotnisku obsługującym tanie linie są skrzynki które określają wielkość bagażu – jak się zmieści to wszystko jest ok. A tak na dobrą sprawę to nikt nie sprawdzał wagi ani wielkości bagażu, trzeba jednak pozostawać w granicach rozsądku.

link do picassaweb na którym znajdziecie parę fotek z opisem

galeria zdjęć

miłego oglądania

w razie pytań piszcie, pytajcie

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 komentarze to “Biedny turysta w Oslo :) opis wycieczki”

  1. From